Lotnisko w Kopenhadze - podróż z przesiadką jeszcze wygodniejsza

Lotnisko w Kopenhadze - podróż z przesiadką jeszcze wygodniejsza

Lotnisko w Kopenhadze (oznaczenie w systemach rezerwacyjnych: CPH) jest największym portem lotniczym Skandynawii i jednym z największych lotnisk przesiadkowych w Europie Północnej. W 2013 roku obsłużyło 24,1 mln pasażerów, a na jego terenie usługi świadczy ponad 700 firm zatrudniających ponad 23 000 osób.

Z międzynarodowego portu lotniczego Kastrup korzystają miliony pasażerów z Europy Północnej, podróżujących co rok przez Kopenhagę do innych miast. Oznacza to, że Dania i pasażerowie z Europy Północnej mają do dyspozycji znacznie większy port lotniczy, obsługujący więcej podróżnych, oferujący więcej połączeń, w tym na trasach dalekiego zasięgu, niż wskazywałaby na to wielkość kraju i obszar, z jakiego pochodzą klienci.
W porównaniu z innymi europejskimi lotniskami przesiadkowymi, Kastrup jest najlepiej oceniane pod względem jakości, a pobierane przez port opłaty plasują się w dolnej części rankingu stawek. Kopenhaskie lotnisko zapewnia tym samym wysoką jakość usług za relatywnie niską cenę, co sprawia, że jest jednym z najatrakcyjniejszych portów lotniczych w Europie.
Warto również zaznaczyć, że lotnisko Katrup położone jest blisko centrum Kopenhagi i jest bardzo dogodnie skomunikowane z miastem. Z hali przylotów można przejść na peron kolei lub do stacji metra a przejazd do Centrum zajmie około 20 minut.

Lotnisko kopenhaskie może się również poszczycić jednym z najlepszych centrów zakupowym w Europie. W terminalu znajduje się kilka dużych sklepów wolnocłowych, jak i mniejsze punkty handlowe oferujące zarówno najbardziej znane marki, jaki i towary na każdą kieszeń. Jeśli czas na to pozwala, można również skorzystać z dużego wyboru restauracji, kawiarni i barów.
Rozbudowa portu

Na początku 2014 roku kopenhaski port zaprezentował wizję tego, jak Kastrup będzie wyglądać w przyszłości. Projekt rozbudowy pozwoli lotnisku zwiększyć w przyszłości liczbę obsługiwanych pasażerów, co jeszcze wzmocni pozycję Kopenhagi, jako międzynarodowej metropolii.
Projekt obejmuje inteligentną rozbudowę terminali, infrastruktury technicznej oraz stanowisk postojowych dla samolotów, dzięki czemu kopenhaskie lotnisko będzie nadal cechować się przejrzystą organizacją.
Władze portu chcą mieć pewność, że dzięki nowym udogodnieniom wszyscy pasażerowie będą poruszać się po lotnisku sprawnie i komfortowo. Równie ważne jest, by zapewnić pasażerom zarówno łatwy dojazd do lotniska, jak i sprawne jego opuszczenie. Ta stopniowa rozbudowa sprawi jednocześnie, że Kastrup będzie nadal lotniskiem kompaktowym, gdzie odległości, które muszą pokonać pasażerowie nie będą dla nich uciążliwe.
Linie lotnicze i siatka połączeń

Na kopenhaskim lotnisku działa około 60 linii lotniczych, które oferują połączenia do ponad 140 miast, w tym 27 na trasach międzykontynentalnych.
Największym przewoźnikiem są Skandynawskie Linie Lotnicze SAS, które obsługują ponad 40% pasażerów. Port lotniczy w Kopenhadze jest głównym lotniskiem przesiadkowym SAS, z którego startuje większość samolotów na trasach europejskich i międzykontynentalnych.

Lotnisko w Kopenhadze otrzymało wiele międzynarodowych nagród:

  • Zarówno w 2013 jak i 2014 roku system kontroli bezpieczeństwa lotniska został uznany przez Skytrax za "Najlepszą kontrolę bezpieczeństwa na świecie".
  • W ciągu ostatnich pięciu lat, kopenhaskie lotnisko zostało uznane trzy razy za "Najlepszy port lotniczy w Europie Północnej".
  • Międzynarodowa organizacja Air Transport Research Society (ATRS) ośmiokrotnie w ciągu ostatniej dekady uznała lotnisko w Kopenhadze za "najefektywniejszy port lotniczy w Europie".
  • Pracujący na kopenhaskim lotnisku zespół ds. rozwoju siatki połączeń został uznany w 2013 roku za "najlepszy na świecie" a w 2014 roku za "najlepszy w Europie".